sq3mva - 2011-10-23 19:19:42

Od jakiegoś czasu obrotomierz przy wyłączonym silniku zatrzymywał się na 1,5 tys obr/min. Wkurzało mnie to, więc rozebrałem zegar i oto co stwierdziłem:
zatrzymywanie się wskazówki na 1,5 tys przy wyłączonym silniku nie było skutkiem rozciągnięcia się sprężynki, ale przestawienia się fabrycznie źle dokręconego elementu ustawiania zera 0 (coś podobnego do śrubki ustawiania zera 0 w miernikach elektrycznych wskazówkowych). Na foto

http://www.photo.piechota.pl/obrotomierz/obr_01-400.jpg
Full size

to płyteczka w kształcie dzwonu przykręcona mosiężną nakrętką do mocowania osi wskazówki. Do tej płyteczki przymocowane są spężynki wskazówki, które w stanie 0 obr/min praktycznie nie są naprężone. Przekręcając ww płyteczkę uzyskujemy stan spoczynkowy wskazówki. Następnie należy z wyczuciem dokręcić mosiężną nakrętkę. Można również wyregulować wyważenie ruchomego elementu zegara przy pomocy śrubki wkręcanej w plastikowy element zawieszony na osi wskazówki. Na poniższym zdjęciu widać tę śrubkę.

http://www.photo.piechota.pl/obrotomierz/obr_02-400.jpg
Full size

Najtrudniejsze jest złożenie obrotomierza. Po czterech wbiciach śrubokręta w palce, jakoś udało się złożyć sprzęt do kupy. Oceniając obrotomierz ogólnie: obrotomierz jest O.K., konstrukcja jest dobrze przemyślana prosta i solidna, ale brakuje, jak w całej ZETCE 50, wykończenia i dobrego dokręcenia kilku śrubek.
Oto widok elementu regulacji zera "0"od dołu

http://www.photo.piechota.pl/obrotomierz/obr_03-400.jpg
Full size

Obrotomierz przed założeniem obudowy:

http://www.photo.piechota.pl/obrotomierz/obr_04-400.jpg
Full size

Do kalibracji obrotomierza służy potencjometr regulacyjny. Pozwala on na zmianę wskazań obrotomierza +/- 1000 obr/min. Podając na wejście sygnałowe obrotomierza sygnał o częstotliwości 50 Hz - np. z transformatora sieciowego 12 V AC - należy potencjometrem ustawić 3k obr/min.
http://www.photo.piechota.pl/obrotomierz/obr_06-400.jpg
Full size

Szamba betonowe Konstantynów Łódzki Skup monet Warszawa